تبلیغات
قانون نامه - نحوه رهایی برخی از محكومان از حبس

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 30 فروردین 1390

در تاریخ 11/6/1388 در اجرای بند 45 از قانون برنامه بودجه سال 1388 ناظر به بند 32 قانون بودجه سال 1387، وزیران عضو كمیسیون لوایح به پیشنهاد وزیر دادگستری، آیین نامه اجرایی مساعدت به افراد محكوم به پرداخت دیه را به تصویب رساندند. دانستن آنچه به تصویب رسیده است نه تنها باعث می شود زندانیان و خانواده های آنها به حقوقی كه دولت اعطا كرده است، واقف باشند بلكه با آزادی زندانی، محكوم به بازداشت به جامعه بازگشته و تعداد زندانیان كاهش می یابد كه مزیت آن تادیب و تربیت هرچه بیشتر زندانیان مجرم به ارتكاب جرم های برهم زننده امنیت اجتماعی خواهد بود.

 

در ماده 32 قانون بودجه سال 1387 مقرر شده است: به منظور تامین اعتبار برای پرداخت تسهیلات به زندانیان نیازمند در محكومیت های مالی جرائم غیرعمدی مانند دیه و... مبلغ 1200 میلیارد ریال از محل وجوه قرض الحسنه بانك ها اختصاص و در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و كمك به زندانیان نیازمند قرار می گیرد. پیش از تصویب این آیین نامه تسهیل گیرندگان افرادی بوده اند كه در نتیجه ارتكاب جرائم غیرعمدی (شبه عمد و خطای محض) به حكم دادگاه، محكومیت مالی به دیه و امثال آن پیدا كرده، لیكن به لحاظ نداشتن تمكن مالی قادر به پرداخت محكوم به نبوده و زندانی شده بودند. با تصویب این آیین نامه قدمی مثبت در راستای حقوق افراد برداشته شد به گونه یی كه طبق تبصره ماده یك آیین نامه، محكومان فوق الذكر كه شخص محكوم له (یعنی شاكی) اجرای حكم و یا اجرای ماده 2 قانون نحوه اجرای محكومیت های مالی- مصوب 1377- را در مورد آنان تقاضا نموده است، لیكن هنوز روانه زندان نشده اند، همچنین محكومانی كه با مساعدت و توافق محكوم له و یا با وثیقه به طور موقت آزاد شده اند، در صورتی كه واجد شرایط باشند، می توانند از تسهیلات در نظر گرفته شده بهره مند گردند. بنا بر این مصوبه دیگر نیازی نیست محكوم علیه وارد زندان شده و از داخل زندان مبادرت به دریافت تسهیلات بانكی برای پرداخت به آنچه كه محكوم شده است، كند. می توان از خارج زندان نیز از طریق ستاد دیه و وزارت دادگستری وام دریافت كرد. در این صورت تشخیص استحقاق واجد شرایط بودن مددجو با این دو نهاد خواهد بود. دو دسته از افراد می توانند از این امتیاز یعنی تسهیلات بانكی استفاده كنند. دسته اول: مددجو یا نماینده قانونی وی (وكیلش) است كه درخواست خود را به وزارت دادگستری یا ستاد دیه ارائه داده و با ضمیمه كردن دلایل و مدارك خود مبنی بر محكومیت قطعی به پرداخت مال و عدم توانایی در پرداخت آن، خواستار دریافت تسهیلات بانكی می شود. پس از آنكه درخواست مددجو مورد تایید قرار گرفت، از طریق اجرای احكام دادگستری و توسط بانك عامل (بانك تسهیلات دهنده) مبلغ تعیین شده، مستقیماً به محكوم له یا اولیای دم یا قائم مقام قانونی آنها پرداخت خواهد شد. دسته دوم: خیرینی هستند كه تمایل به مساعدت نسبت به محكومان مالی دارند. افراد خیر می توانند برای آزادی زندانیان بدهكار واجد شرایط، نسبت به اخذ معرفی نامه و مراجعه به بانك مربوطه برای دریافت وام اقدام كنند. این وام صرفاً برای آزادی شخص معین و پرداخت به بزه دیده یا اولیای دم مشخص به مصرف خواهد رسید و سهم صغیر از وام اختصاص یافته، به ولی قهری یا قیم قانونی وی و در صورت فقدان همه افراد ذكرشده به دادستان یا اداره سرپرستی حوزه قضایی مربوطه پرداخت خواهد شد. این اعمال نیز از اقدامات بسیار مثبتی است كه باعث تسریع در رهایی زندانی از حبس شده و عملی معنوی نیز محسوب می شود.

حداكثر وام اعطایی به مددجو، به میزان دیه كامل مرد مسلمان در ماه حرام است. این آیین نامه به وزیر دادگستری این اختیار را داده است كه در موارد خاص و نادر، در خصوص تعداد اقساط و مبلغ بازپرداخت وام دریافتی محكومانی كه قادر به پرداخت اقساط وام خود نیستند، پس از احراز موارد تصمیم گیری كرده و بازپرداخت وام دریافتی را آسان كنند. حتی چنانچه محكوم علیه مكلف به پرداخت دیه چند نفر یا تعدد دیات شود، سقف وام پرداختی به میزان دیه مورد حكم با حفظ مدت بازپرداخت وام قابل افزایش است.

پرداخت تسهیلات بانكی برای این دست از محكومان نه تنها باعث رهایی فرد از زندان و بازگشت به جامعه و خانواده می شود بلكه این امتیاز ویژه را دارد كه بزه دیده می تواند خساراتی كه به وی وارد آمده را تامین كند. عده بسیاری از مصدومان هستند كه به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه های مربوط به درمان اجزای بدن خود، با مشكلات عدیده یی مواجه می شوند. این امكانات و تسهیلات باعث می شود با تامین مخارج مربوط به مداوا، بزه دیده نیز تسكین یابد. مطمئناً این گونه اقدامات اگر با قدرت و قوت انجام پذیرفته و استمرار یابد قدمی بسیار ارزنده در حفظ حقوق شهروندان خواهد بود.

منبع : روزنامه اعتماد - محمد مصطفایی - وكیل پایه یك دادگستری

 

 
طبقه بندی: مقالات ، 
ارسال توسط ایمان کرمی
آخرین مطالب
درباره ماروزشمار تاریخ
آرشیو مطالب
اخبار ایران و جهان
معرفی سایت
معرفی دوستان