بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 4 دی 1390

پرونده‌هایی در خصوص فیلمبرداری غیرمجاز به وسیله‌ی موبایل در اماكن عمومی خاص بانوان از جمله میهمانی‌ها ، ورزشگاه‌ها و استخر بانوان در محاكم قضایی مطرح است كه در آن تعدادی از بانوان قربانی مورد سوء قصد جنسی و حتی جانی قرار گرفته‌اند.

مسوول دفتر اینترنت دادسرای عمومی و انقلاب تهران ضمن تشریح امكانات و جرایم موبایلی و نحوه پیشگیری از آنها با توجه به پرونده‌های مطرح ، به بیان انتظار دادسرا از دستگاه‌های مربوطه برای برخورد با جرایم حوزه تلفن همراه پرداخت و تاكید كرد كه اگر اقدامات لازم برای كنترل پیامك وجود نداشته باشد دادسرا مجبور است راسا وارد شود.

 

مسوول دفتراینترنت دادسرای عمومی و انقلاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، با بیان این‌كه هر فناوری دارای سه بخش فنی ، پلیسی و قضایی است و با وزارت ارتباطات ، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی مرتبط است ، اظهار داشت : در كنار این سه مورد ، مبحث محتوایی نیز وجود دارد كه به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ، وزارت اطلاعات ، سازمان تبلیغات و ارگان‌های دخیل در این امر برمی‌گردد.

وی بررسی در حوزه‌های مختلف شبكه‌ی ارتباطات سیار یا  GSM، را از زوایای گوناگون امكان‌پذیر دانست و تصریح كرد : به طور طبیعی در بخش فنی، بیان عملكرد، قابلیت و نحوه‌ی كنترل شبكه‌ی ارتباطات سیار برعهده‌ی وزارت ارتباطات، مسایل پلیسی به عهده ضابطان قضایی و مباحث حقوقی و قضایی به عهده دادسرا و دستگاه قضایی است.

مسوول دفتر اینترنت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، با بیان اینكه شبكه‌های GSM مشابه شبكه‌های ارتباطی و مخابراتی هستند ، با این تفاوت كه به صورت بی‌سیمی كار می‌كنند ، ادامه داد : پس از روشن كردن تلفن همراه ، این دستگاه به طور دائم با مركز در حال هماهنگ شدن است كه از همین مرحله مسایل امنیتی و حقوقی مطرح می‌شود .

دستگاه‌هایی برای كنترل و شنود ارتباطات وجود دارد و ممكن است در جامعه یافت شود

وی افزود : معمولا بخشی از مشخصات تلفن همراه در مراكز ثبت می‌شود ولی این امر بدین معنا نیست كه فرد دیگری این مشخصات را دریافت و ثبت نكند. متاسفانه دستگاه‌هایی برای كنترل و شنود ارتباطات وجود دارد و ممكن است در جامعه نیز یافت شود . دستگاه مذكور برای شنود كل ارتباطات یك مجتمع مسكونی ، شركت و هر مكان دیگری ممكن است با انگیزه‌های مختلفی از جمله اقتصادی، ورود به حریم خصوصی افراد و غیره مورد استفاده غیر مجاز قرار گیرد.

مسوول دفتر اینترنت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، با اشاره به این موضوع كه هر فناوری دارای یكسری تسهیلات و همچنین یكسری آسیب‌هاست، ادامه داد: امكان شنود مكالمات تا محدوده‌ای در تلفن‌های سیار و بی‌سیم و همچنین خط ثابت با گوشی بی‌سیمی وجود دارد كه با برد بیشتر به دلیل ایجاد تداخل در شبكه‌های بی‌سیم پلیس، اورژانس، آتش‌نشانی و... از سوی وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تخلف محسوب می‌شود.

وی با اشاره به شماره تلفن همراه به عنوان دیگر مشخصه‌ی این دستگاه كه بر روی سیم كارت حك شده است، در مورد كپی سیم كارت، اظهار داشت: متاسفانه دستگاه‌های كپی سیم كارت در بازار یافت می‌شود كه به اندازه flash memory یا cool disk است و با قرار گرفتن سیم كارت داخل آن و اتصال به كامپیوتر كپی صورت می‌گیرد. از طریق نرم‌افزار كامپیوتر، امكان كپی سیم كارت بر روی چند سیم كارت دیگر كه به صورت خام یافت می‌شود، وجود دارد.

مردم ، تلفن همراه خود را بدون سیم كارت در اختیار مراكز تعمیر موبایل قرار دهند

مسوول دفتر اینترنت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، با بیان این‌كه كپی سیم كارت همانگونه كه دارای كاربرد مثبت است ، دارای كاربرد منفی و غیرمجاز نیز هست و می‌توان به برقراری ارتباطات غیرمجاز از طریق كپی سیم كارت اشاره كرد كه مسوولیت آن بر عهده‌ی صاحب سند سیم كارت است ،  به مردم توصیه كرد: تلفن همراه خود را در اختیار افراد ناشناس و غیرمطمئن قرار ندهند . همچنین تلفن همراه را بدون سیم كارت در اختیار مراكز تعمیر موبایل قرار داده و در صورت خریداری سیم كارت دست دوم از سیم كارت‌های اصلی كه در داخل كارت اولیه قرار دارد استفاده كنند.

وی با بیان این‌كه موبایل‌های جدید دارای قابلیت‌هایی از جمله حافظه و پردازش بالا ، امكان پخش صوت و تصویر، امكان ضبط صوت و تصویر است و برخی نیز به صورت میكرو كامپیوتر كوچك (pocket pc) عمل كرده و دارای سیستم عامل برای نصب برنامه‌های مختلف است، تصریح كرد: اگر فرد تدابیر كنترلی را رعایت نكند، به میزان افزایش قابلیت‌های تلفن همراه، دچار آسیب‌ها و مشكلات بیشتری خواهند شد .

پرونده‌هایی درباره فیلمبرداری غیرمجاز تلفن همراه در اماكن عمومی مطرح است

وی با تاكید بر این‌كه مردم باید مراقب باشند تا مخاطب دوربین‌های تلفن همراه در مجالس و محافل خصوصی قرار نگیرند، یادآور شد: پرونده‌هایی در خصوص فیلمبرداری غیرمجاز به وسیله‌ی تلفن همراه در اماكن عمومی خاص بانوان از جمله میهمانی‌ها، ورزشگاه‌ها و استخر بانوان در محاكم قضایی مطرح است كه در آن تعدادی از بانوان قربانی مورد سو قصد جنسی و حتی جانی قرار گرفته‌اند.

 
طبقه بندی: دانستنی های حقوق،  مصاحبه، 
کلمات کلیدی : برخی جرائم تلفن همراه، جرائم تلفن همراه، جرائم، تلفن همراه، فیلمبرداری غیرمجاز، فیلمبرداری، غیرمجاز، موبایل، اماكن عمومی، بانوان، میهمانی‌، ورزشگاه‌، استخر، استخر بانوان، محاكم قضایی، محاكم، سوء قصد جنسی، اینترنت، دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادسرا، تهران، پیشگیری، پیامك، پلیسی، وزارت ارتباطات، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی، وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی، وزارت اطلاعات، سازمان تبلیغات، شبكه‌ی ارتباطات سیار، GSM، ضابطان قضایی، مباحث حقوقی، بی‌سیم، كنترل و شنود ارتباطات، اقتصادی، حریم خصوصی، شنود مكالمات، flash memory، cool disk، سیم كارت، كامپیوتر، كپی، نرم‌افزار، بازار، مراكز تعمیر موبایل، تعمیر موبایل، صاحب سند، افراد ناشناس، سیم كارت دست دوم، حافظه، صوت و تصویر، تصویر، pocket pc، كامپیوتر كوچك، سیستم عامل،
ارسال توسط ایمان کرمی
آخرین مطالب
درباره ماروزشمار تاریخ
آرشیو مطالب
اخبار ایران و جهان
معرفی سایت
معرفی دوستان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic