تبلیغات
قانون نامه - منابع و نحوه مطالعه و شیوه پاسخگویی به سوالات اصول فقه ( اصول استنباط )

منابع و نحوه مطالعه و شیوه پاسخگویی به سوالات اصول فقه ( اصول استنباط )

اصول فقه یکی از مواد امتحانی آزمون وکالت و گرایش دعاوی خانوادگی کارشناسی ارشد (ویژه خواهران ) است که معمولا" در آزمون وکالت پاشنه آشیل اغلب داوطلبان است و ذهن داوطلبان را مشغول می دارد برخی از خیر مطالعه آن می گذرند و برخی منابع معرفی شده را مطالعه می کنند اما نتیجه نمی گیرند . و از این نظر از این درس دلسردند . همه این مسایل زایده یک مشکل است اینکه داوطلبان این درس و کاربرد آن را نمی شناسند و نحوه مطالعه اصولی آن را نمی دانند وگرنه این درس نه تنها خواندنش مشکل نیست بلکه بسیار جذاب و مهم تر اینکه کسی که اصول را اصولی بیاموزد در استنباط و استدلال مهارت می یابد و این خود هم در عرصه آزمون ها و هم در عرصه آموزش و هم در عرصه کاربردی بسیار به درد یک حقوقی خواهد خورد . از آنجایی ریشه  قوانین ما به خصوص قوانین ماهوی فقه است و اصول فقه ضوابط ارائه نظریات فقهی است اصول فقه غیر مستقیم اما موثر با قوانین ما ارتباط دارد .  شاید برای همین کسانی که اصول را می دانند در فهم و تحلیل و تفسیر قوانین راحت ترند . با این مقدمه :

ابتدا منابع مطالعه را معرفی می کنیم

سپس نحوه مطالعه آن را شرح می دهیم

بعد انواع سوالات اصول را مشخص می کنیم

و در انتها شیوه پاسخگویی به سوالات اصول را بررسی می کنیم

منابع مطالعه

منابعی که برای آزمون باید مطالعه شود:

منبع اصلی ------------ اصول استباط دکتر ابوالحسن محمدی

منبع مرور  -------------تلخیص نموداری اصول استنباط مریم اسماعیلی نشر حریر

منبع تثبیت -------------کمک حاقظه دوراندیشان

کتاب تست--------------مبانی اصول استنباط دکتر شهبازی

توضیح :  با توجه به سبک سوالات آزمون های اخیر  مطالعه منابع جدیدی لازم شده است هر چند بالا بردن حجم منابع معرفی شده کار صحیحی نیست اما ضرورت ایجاب می کند برای اینکه داوطلبان بتوانند از عهده سوالات آزمون ها بر آیند و به علت گرایش طراحان به سوالات کاربردی و تشخیصی مجبوریم منابع دیگری را هم معرفی کنیم :

منابع جدید که  با توجه به نوع  سوالات در آزمونهای اخیر نیاز به مطالعه آن ضروری است :

منبع مناسب برای پاسخگویی به سوالات کاربردی و تشخیصی  (حداقل یکی از کتابهای زیر را مطالعه کنید.)

اصول فقه کاربردی (تطبیق با قوانین) مجتبی الهیان     

م‍ب‍ان‍ی‌ اس‍ت‍ن‍ب‍اط ف‍ق‍ه‌ ح‍ق‍وق ‌: م‍ش‍ت‍م‍ل‌ ب‍ر م‍ت‍ن‌ اص‍ول‌ ف‍ق‍ه‌ م‍ظف‍رت‍طب‍ی‍ق‌ ق‍واع‍د اص‍ول‍ی‌ ب‍ا ق‍وان‍ی‍ن‌ م‍وض‍وع‍ه‌  عباس زراعت

  بررسی نحوه مطالعه :

خیلی از دوستان کتاب آقای دکتر ابولحسن محمدی را می خوانند اما چرا به اندازه تلاششان نتیجه نمی گیرند؟ جواب سوال در چند نکته است. اصول ، علمی است کاربردی ، یعنی مباحث نظری آن بیان شیوه کاربرد آن در مصادیق مختلف است نسبت اصول به قوانین مانند نسبت دستور زبان فارسی است به متون و اشعار فارسی است برای مثال ما در دستور زبان فارسی تعریف فعل را می خوانیم و با آن آشنا می شویم اما این کافی نیست مهم این است که بتوانیم طبق این تعریف فعل را در جملات بیابیم زمان آنرا تعیین کنیم در ست یا غلط بودن مکان ان در جمله را تشخیص دهیم اصول هم مثل همین است خواندن صرف یک کتاب اصول مثل کتاب اصول استباط دکتر ابوالحسن محمدی لازم است اما کافی نیست مهم این است که بتوانیم قواعد آن را در متن قوانین شناسایی کنیم  و بیابیم . 

نوع سوالات درس اصول را می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد :

1.      سوالات نظری : سوالاتی که راجع به به تعریف یا تبین اصطلاحات اصول است

مانند اینکه تعریفی را بیان کنند و بگویند با کدام گزینه هم خوانی دارد یا اصطلاحی (مثلا" استحسان )را بیاورند چهار تعریف در گزینه ها ارائه دهند و بگویند کدام گزینه در مورد آن صحیح است و از این قبیل ...

برای پاسخگویی به این قبیل سوالات کافیست که کتاب دکتر ابوالحسن محمدی را به دقت بخوانید تعریف و تقسیم مباحث و اصطلاحات را بیاموزید در این صورت به راحتی به این سوالات پاسخ خواهید داد

این نوع سوالات کم در حد یک سوال یا دو سوال و یا اصلا" ممکن است در آزمون مطرح نشوند در آزمون سالهای گذشته از این نوع سوالات می دادند اما سال 89 هیچ سوال نظری نداده بودند به هر حال تضمینی وجود ندارد که در سال های بعد مطرح نشود و باید آماده بود .

2. سوالات تشخیصی : در این نوع سوالات  قواعد و مباحث اعمال شده اصولی بر قوانین را باید تشخیص دهید اکثریت سوالات آزمونهای اخیر براین مبنا بوده است  .

معمولا" متن یک ماده قانونی را درج می کنند و عبارت و کلمه ای از آن را مشخص می کنند و نوع مبحث یا قاعده اعمال شده  اصولی در آن را می پرسند . همه سوالات سال 89 وکالت بدین گونه طراحی شده بودند .

برای پاسخگویی به این نوع سوالات باید مصداق تعاریف و تقسیمات و تبیناتی که از کتاب اصول آموخته ایم را بتوانیم در مواد قانونی شناسایی کنیم پس ابتدا باید بر مباحث نظری (همان تعریفات و اصطلاحات) تسلط کافی پیدا کنیم تا با تطبیق تعاریف با مصادیق بهترین گزینه ها را انتخاب کنیم .مثال های ذیل مباحث در کتاب اصول می توانند در این زمینه شما را یاری کنند چون می توانید همانند سازی کرده و موارد مشابه را تشخیص دهید .

یکی از کتاب هایی که به جهت سبک آزمون های اخیر معرفی شد را مطالعه کنید در این کتاب ها مصادیق قواعد اصول فقه در قوانین ما بررسی شده است بنابراین برای پاسخگویی به سوالات تشخیصی فوق العاده مفید هستند .

بهترین راهکار برای آموختن اصول

کتاب اصول دکتر ابولحسن محمدی را به دقت مطالعه کنید و از منابع کمک آموزشی هم برای فهم بهتر بهره گیرید.

حداقل یکی از کتاب هایی که راجع به تطبیق قواعد فقه با قوانین موضوعه است را مطالعه کنید من سه نمونه از آنها را در بخش معرفی منابع معرفی کردم  این کتابها شما را در زدن تستهای تشخیصی یاری       می دهند. چون در این نوع کتاب ها قواعد اصول با قوانین موضوعه تطبیق داده شده است .

در هنگام مطالعه مواد درسی دیگر شما به هر حال متن قوانین را می خوانید  بعد از آموختن ماده همیشه سعی کنید قواعد اصولی حاکم بر آن را نیز تشخیص دهید اگر مشکلی داشتید به کتاب اصول مراجعه کنید و سعی کنید به کمک آن این قواعد و مباحث را تشخیص دهید . بعد از مدتی قدرت تشخیص بالایی کسب خواهید کرد ضمن اینکه در فهم و تحلیل مواد هم کمک شایانی به شما می شود. 

کتاب تستی که استفاده می کنید بعد از زدن هر تست سعی کنید موارد مشابه آن را در ذهنتان در مواد قانونی  که بخاطردارید را جستجو کنید سپس مبحث مورد نظر را در کتاب اصول بیابید و همه مطلب مربوط به تست را مرور کنید و در آنجا در مثال های کتاب با موارد مشابه برخورد خواهید کرد که جستجوی ذهنی شما را تقویت خواهد کرد و سرعت خواهد داد . و این گونه به قدرت تشخیص مطلوبی خواهید رسید .

به امید موفقیت و پیروزی شما در همه عرصه های زندگی

منبع : وبلاگ آموزش و آزمون های حقوقی http://aajlow.persianblog.ir   نوشته امیر علی جلیلی
طبقه بندی: مقالات ،  دانستنی های حقوق، 
ارسال توسط ایمان کرمی
آخرین مطالب
درباره ماروزشمار تاریخ
آرشیو مطالب
اخبار ایران و جهان
معرفی سایت
معرفی دوستان