تبلیغات
قانون نامه - نحوه مطالعه منابع آزمون وکالت و کارشناسی ارشد حقوق

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 4 آبان 1390

ابتدا باید انواع منابع را بشناسیم و بعد نحوه کاربرد آنها را درجای خود بدانیم منابع در یک نگاه کلی به چند دسته تقسیم میشوند :

1) منابع اصلی

-توضیح :

1-   منابع اصلی منابعی هستند که از نظر مرجع برگزار کننده آزمون داوطلب باید برای موفقیت در آزمون برآنها تسلط کامل داشته باشد .

2- 90درصد سوالات اغلب از همین منابع طراحی می گردند 10 درصد باقیمانده علیرغم همه تمهیداتی که برای جلو گیری از این امر میشود دستخوش دیدگاه ها و نظرات طراحان سوال میشود .

3- بهترین روش شناخت منابع اصلی تطبیق سوالات سالهای گذشته و آدرس یابی آنها در منابع است تا مشخص گردد کدام منبع بیشتر از همه مورد توجه است.


-  نکات لازم برای مطالعه بهینه

1- برای موفقیت در آزمون خواندن منابع اصلی ضروریست .

2- در برخورد با نظرات مختلف نظرات اعلام شده در این منابع ارجهیت دارد .

3- به سرفصلها و مباحثی ذیل آنها عنوان میشود دقت کنید گاها" ارتباط این دو مورد سوال است .

4- تاریخ تصویب قوانین را بدقت بخوانید .

5- سعی کنید نکات برجسته و مهم موجود در این منابع را های لایت کنید (کشیدن خط زیر مطالب موجب شلوغ شدن صفحه و اکراه از مطالعه مجدد می گردد)

6- عصاره صفحه را در یک دفتر جداگانه  فیش برداری کنید . تاثیر این فیش برداری از نظر تکونولوژی آموزشی بسیار زیاد است چون 1- مطلب را می خوانید 2- مغزتان را در گیر خلاصه برداری از آن می کنید و 3- آنرا می نویسید4- در پایان خلاصهای از کتاب را برای مرور کلی خواهید داشت 5- در مواقع لازم مثل کار با تست سریعا" میتوانید به آن مراجعه کنید.

-روش های کاستن حجم منابع و مدیریت زمان

1- خواندن مباحث تطبیقی منابع اصلی با سایر حقوق کشورها برای آزمونها لازم نیست (رعایت همین نکته کلی از حجم منابع می کاهد )

2- خواندن سیر تحول تاریخی مباحث در منابع اصلی لازم نیست اما خواندن تاریخچه قوانین مربوط به مبحث لازم است .

3- کتابهای حقوقی به علت تعدد چاپ زیاد مقدمه های زیادی دارند اغلب 20 الی 40 صفحه اول خواندن این مقدمه ها ضروری نیست البته فقط مقدمه ها (نه کلیات )

2-  منابع تکمیلی

توضیح :

1- منابعی هستند که مطالعه آنها موجب احاطه بیشتر و تمرین و تکرار مباحث وتکمیل کننده منابع اصلی هستند

2- این منبع پوشش دهنده دیدگاه ها و نظرات مختلف هستند  با مطالعه این منابع همراه منابع اصلی تقریبا" با همه نظرات اساتید آشنا میشوید و هیچ سوالی برای داوطلب تازگی نخواهد داشت و به نوعی با همه  سوالات آزمون آشنا خواهد بود .

  نکات لازم برای مطالعه بهینه و روشهای کاستن حجم

1- معضلی که اغلب داوطلبان با آن رو برو هستند اینست که بعد از اتمام مطالعه منابع اصلی یک دور هم منابع تکمیلی را میخوانند این سبک مطالعه بجز برای تعداد اندکی موثر نیست و در دری را دوا نمی کند که هیچ زمان را بسیار تلف می کند .

2- بهترین راه مطالعه منابع تکمیلی مطالعه مقایسه ای یا تطبیقی آن با منبع اصلی است و روش آن  اینست که هر مبحثی که از منبع اصلی خواندید معادل همان مبحث را از منبع تکمیلی بیابید و مطالعه کنید و دوباره وارد مبحث بعدی که شدید اول منبع اصلی سپس همان مطلب را ازمنبع تکمیلی مطالعه کنید در حین  این نوع مطالعه در برخورد مطالب منبع اصلی با مطالب منبع تکمیلی سه حالت پیش می آید

1- یا مطالب منبع تکمیلی با منبع اصلی موافق است:

- در این صورت یک مطلب موافق را از دو دیدگاه خوانده اید و این یعنی تمرین و تکرار و احاطه و تسلط بیشتر

2- یا مطلب منبع تکمیلی با منبع اصلی مخالف است :

-      در این حالت توجه داشته باشید در آزمون نظر منبع اصلی حاکم است

-      اگر بخشهایی مخالف و بخشهای موافق بود نیز طبق همین دو اصل عمل کنید .

3- یا مطلب جدیدی در منبع تکمیلی وجود دارد که در منبع اصلی بحث نشده:

-      شاید اصلی ترین هدف مطالعه منابع تکمیلی هم رسیدن به این مطالب باشد.

-    این مطالب را با مداد و تمیز به حاشیه صفحات مربوط به مبحث در منبع اصلی اضافه کنید یا در کاغذی نوشته لای آن صفحات بگذارید .

-    در فیش برداری های خود از این مطالب مانند مطالب منبع اصلی خلاصه برداری کنید

-   کلا" با این مطالب مانند مطالب منبع اصلی رفتار کنید.

3 ) منابع کمک آموزشی

-    منابعی هستند که ایجاد کنندگان آنها سعی می کنند براساس منابع اصلی  بعضی کارها را که داوطلب مجبور به انجام آنست ولی بعلت عدم توانایی یا کمبود زمان قادر به انجام آن نیست را برای او انجام دهند مثل تطبیق منابع اصلی و تکمیلی خلاصه برداری از منابع جمع بندی مباحث شکل دهی -نمودار بندی جدول بندی در آوردن نکات مهم و غیره .....و در یک نگاه کلی اقسامی دارد که به ترتیب بررسی می کنیم

-      کمک آموزشی : جامع

-    توضیح :

1- این منابع منابعی هستند که در آنها مباحثی که در سرفصل آزمون نیست از منابع اصلی حذف و باقیمانده به نحوی تلخیص شود که مطلبی حذف نشود و در کنار آن تستهای نمونه و نمودار و جدول نیز کار شده باشد به اضافه اینکه توضیحات تکمیلی و آزمونی نیز داده شده باشد و در صورت امکان فروانی سوالات و ....بیان شده باشد

2- این کتابها را معمولا" باید همگام با منابع اصلی و تکمیلی مطالعه کرد

3- متاسفانه در دنیای آموزشی حقوق ما این نوع منابع کم و نادر هستند . و آنهایی هم که هستند ابتر و ناقصند. والبته دلایل زیادی در عدم بوجود آمدن این کتابها وجود دارد که جای بحث آن اینجا نیست  .

-    کمک آموزشی : مناسب مرور

1- منابعی که خلاصه ای از مهمترین نکات آزمونی رامعمولا" همراه با نمونه سوالات تستی ارائه می کنند با این پیش فرض که داوطلب منابع اصلی را خوانده و فقط نیاز به یاد آوری دارد بسیاری از جزوات موسسات به همین شیوه تدوین میشوند  .

2- برای دوماه آخر تا آزمون مناسبند .

3- به تستهای اینگونه کتابها اعتماد نکنید تست را فقط از تستهای کتابهای تخصصی تست کار کنید .

- کمک آموزشی : مناسب تثبیت

1. کتابهایی هستند که اغلب بصورت جدول بندی و نموداری در حجم کم تهیه میشوند و در تثبیت مطالب و جمع بندی آموخته ها بسیار مفیدند و باعث نظم بخشیدن به مطالب و تثبیت مطلب میشوند کمک حافظه ها و کمک آزمونهای موجود در بازار از این دسته اند .

2. هر مبحثی که خواندید همان مبحث را از این کتابها بخوانید و به شکل منظم و نموداری در حافظه تثبیت کنید

-     کمک آموزشی : تست

1. کتابهایی که آزمونهای و سوالات گذشته در آنها گرد آوری شده و گاها" سوالات تالیفی را به آن افزوده اند . انواع مختلف گرد آوری دارد که در حقوق ما معمولا" طبقه بندی موضوعی متداول تر است

2. در مورد کتب تست حرف و درد بسیار است که بحثی جدا می طلبد فقط همینقدر بدانید که فقط از تستهای چاپ شده توسط انتشارات میزان استفاده کنیدچون تا حدودی به استانداردهای لازم نزدیکند  (کتب داد آفرین و ساده سازها ) از این ناشر هستند

3. کتابهای تست را همیشه همراه داشته باشید و در همه مراحل مطالعه مورد توجه قرار دهید چون راهنمای مطالعه و مرجع توجه دادن شما به نکات مهم مباحث هستند خواهید دید که یک موضوع چگونه توسط طراحان از ابعاد مختلف مورد سوال قرار گرفته است.

منبع

http://aajlow.persianblog.ir/
طبقه بندی: مقالات ، 
کلمات کلیدی : نحوه مطالعه منابع آزمون وکالت، نحوه مطالعه منابع آزمون کارشناسی ارشد حقوق، حقوق، منابع، مطالعه، آزمون، وکالت، ارشد، منابع اصلی، منابع تکمیلی، منابع کمک اموزشی، تست، نکته، مرور، فیش برداری، قانون نامه، هسته علمی حقوق، پیام نور نیشابور،
ارسال توسط ایمان کرمی
آخرین مطالب
درباره ماروزشمار تاریخ
آرشیو مطالب
اخبار ایران و جهان
معرفی سایت
معرفی دوستان