معاون آموزش و تحقیقات دستگاه قضایی گفت: دارندگان مدرك كارشناسی ارشد و دانشجویان دوره دكتری با احراز برخی شرایط از شركت در آزمون كتبی تصدی امر قضا معافند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام علیرضا امینی در حاشیه برگزاری آزمون تصدی امر قضا در جمع خبرنگاران تصریح كرد: آمار ما از ثبت‌ نام كنندگان در این آزمون 27 هزار و 300 نفر است اما آمار شركت‌كنندگان در آزمون پس از برگزاری آن مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: از میان شركت‌كنندگان در آزمون نهایتا 500 نفر به استخدام قوه قضاییه در می‌آیند كه البته طبق اعلام ما بیش از دو برابر در مصاحبه‌های علمی شركت می‌كنند. در قسمت‌های دیگر نیز آزمون‌هایی برگزار می‌شود اما در این بخش كه داوطلبان از میان دانشگاهیان بودند 500 نفر پذیرفته می‌شوند.

معاون آموزش قوه قضاییه افزود: روحانیون نیز در این آزمون شركت دارند كه 300 نفر از آنان پذیرفته خواهند شد.

امینی اظهار كرد: هر سال جمعا 800 نفر طبق برنامه پنج ساله به عنوان قاضی جذب سیستم قضایی می‌شوند. در حال حاضر حدود هشت هزار قاضی در قوه قضاییه حضور دارند و با توجه به اینكه بخش‌هایی از قوه قضاییه توسعه پیدا كرده و تعداد زیادی از این افراد ممكن است از امر قضا بازنشسته شوند و همچنین با توجه به اینكه ما باید همیشه برای نیروی انسانی پشتوانه لازم را داشته باشیم، طبق پیش‌بینی‌های قانونی باید چهار هزار قاضی تا پایان برنامه پنج ساله وارد قوه قضاییه شوند.

وی خاطرنشان كرد: برنامه اولیه ما برگزاری آزمون به صورت سالانه است؛ البته در میان سال نیز بر مبنای دستورالعمل‌های موجود، نخبگان را بدون آزمون وارد مجموعه می‌كنیم. با این توضیح كه این افراد باید مراحل مشخصی را طی كنند اما از آزمون كتبی معافند.

معاون آموزش قوه قضاییه یادآور شد: تعریف « نخبه » در آیین‌نامه آمده و در سایت معاونت آموزش نیز منتشر شده است. بر اساس این تعریف، افرادی كه دارای مدرك كارشناسی ارشد یا دانشجوی دوره دكتری هستند با احراز شرایطی از آزمون كتبی معاف خواهند بود.
طبقه بندی: اخبار و اطلاعیه ها، 
کلمات کلیدی : كارشناسان ارشد و دانشجویان دكتری از آزمون كتبی قضاوت معافند، كارشناسان ارشد، دانشجویان دكتری، آزمون كتبی، قضاوت، آزمون كتبی قضاوت، معاون آموزش و تحقیقات دستگاه قضایی، كارشناسی ارشد، علیرضا امینی، استخدام، قوه قضاییه، روحانیون، قاضی، سیستم قضایی، برنامه پنج ساله، نخبگان، نخبه، قانون نامه، هسته علمی حقوق، دانشگاه پیام نور، نیشابور،
ارسال توسط ایمان کرمی
آخرین مطالب
درباره ماروزشمار تاریخ
آرشیو مطالب
اخبار ایران و جهان
معرفی سایت
معرفی دوستان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات