معاون وزیر دادگستری از اتمام مراحل تدوین، تصحیح، ارجاع، هشدار، نظارت، برگشت و در نهایت تصویب آیین دادرسی كیفری خبر داد و افزود: پس از ۱۰ سال بالاخره دادسراهای كشور می توانند بر اساس قانون ویژه دادرسی در دادسراها فعالیت كنند.

عبدالعلی میركوهی در گفتگو با خبرنگار مهر از نهایی شدن آیین دادرسی كیفری در مجلس خبر داد و افزود: این قانون ۷۰۰ ماده ای سالهاست در نوبت تدوین و تصحیح و تصویب قرار داشت و در این ۱۰ سالی كه از عمر تشكیل دادسراهای كشور می گذرد دادسراها با قوانین دادگاههای عمومی فعالیت می كردند.

وی افزود: با تصحیح اشكالات شورای نگهبان و تصویب مجلس امیدواریم تا پایان سال جاری این لایحه تصویب و ابلاغ شود.

میركوهی بیان كرد: در زمان مسئولیت آیت الله یزدی رئیس وقت قوه قضائیه دادسراها از اركان قوه قضائیه حذف شدند و در زمان آیت الله شاهرودی در سال ۸۱ دوباره دادسراها احیا شدند ولی قانونی برای این فعالیت تعریف نشده بود.

قانون مجازات های اسلامی پس از ۱۷ سال به روز می شود

معاون پارلمانی وزیردادگستری همچنین از نهایی شدن لایحه قانون مجازات اسلامی خبر داد و افزود: دادگاههای كشور بر اساس قانون مجازات اسلامی ۱۷ سال قبل قضاوت می كردند و در این سالها حقوقدانان و نمایندگان مجلس و وزارت دادگستری صدها اشكال و نقص در این قانون پیدا و نسبت به تصحیح آن در لایحه جدید اقدام كردند.

میركوهی گفت: در این قانون مشكلاتی در دیات، تعزیرات، قصاص و... داشتیم كه بارها مورد مطالعه حقوقدانان، اعضای كمیسیون قضائی مجلس و فقها قرار گرفت. به عنوان مثال در قانون جدید كه هنوز تصویب نشده است اگر اطفال به سن بالای ۱۶ سال یعنی ۲۰ سال برسند و كارشناس و قاضی تشخیص دهد شخص قدرت ادراك ندارد دیگر به قصاص محكوم نمی شوند و تعزیر می شود در حالی كه در قانون قبلی اینچنین نبود.

به گفته وی، این لایحه مراحل آخر خود را در مجلس و شورای نگهبان طی می كند كه امیدواریم تا پایان سال این قانون تصویب و ابلاغ شود.

برگرفته از وبلاگ حقوقی توحید بختیاری
طبقه بندی: اخبار و اطلاعیه ها،  مقالات ، 
کلمات کلیدی : آیین دادرسی كیفری، آیین دادرسی، لایحه جدید قانون مجازات اسلامی، اصلاح، لایحه، قانون، مجازات، اسلامی، معاون وزیر دادگستری، وزیر دادگستری، وزیر، دادگستری، تدوین، تصحیح، ارجاع، هشدار، نظارت، برگشت، دادسرا، كشور، عبدالعلی میركوهی، دادگاههای عمومی، دادگاه، عمومی، شورای نگهبان، تصویب مجلس، آیت الله یزدی، آیت الله شاهرودی، معاون پارلمانی، قضاوت، دیات، تعزیرات، قصاص، اطفال، كارشناس، قاضی، محكوم، تعزیر، مجلس، توحید بختیاری، قانون نامه، هسته علمی، حقوق، دانشگاه پیام نور، نیشابور،
ارسال توسط ایمان کرمی
آخرین مطالب
درباره ماروزشمار تاریخ
آرشیو مطالب
اخبار ایران و جهان
معرفی سایت
معرفی دوستان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات