بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 4 دی 1390

مسوول دفتر اینترنت دادسرای تهران با اشاره به قابلیت‌ های ارتباطی تلفن همراه در حوزه محدود از جمله infrared و Bluetooth خاطر نشان كرد: متناسب با قابلیت گوشی امكان Bluetooth می‌تواند حوزه‌ی وسیعتری را دربربگیرد. در زمان فعال كردن  Bluetooth، گوشی‌های دارای قابلیت اجرای نرم‌افزاری ، با ارسال ویروس‌های مخرب همراه با یك تصویر می‌توانند نظیر تروجان در اینترنت عمل كنند و در نهایت باعث اختلالات و تخلیه‌ی تلفن همراه شوند.

 

قاچاقچیان و زنان خیابانی ازطریق بلوتوث با دیگران ارتباط برقرار می‌كنند

وی Bluetooth را راهی برای برقراری ارتباط محدود در جامعه عنوان كرد و گفت: افرادی نظیر قاچاقچیان و زنان خیابانی در اماكنی نظیر مجتمع‌ها ، پاساژها و حتی هتل‌ها با استفاده از این روش اقدام به برقراری ارتباط با افراد می‌كنند كه در نهایت ممكن است برای مخاطبان مشكلاتی را ایجاد كند . در حوزه‌ی Bluetooth موارد ارسالی از فیلم‌های آموزشی و مناسبت‌ها شروع و به كلیپ‌های طنز و در نهایت به مباحث غیراخلاقی و غیراخلاقی تند ختم می‌شود.

اخیرا در حوزه‌های SMS و بلوتوث بحث توهین به مقدسات مطرح شده است

وی با اعلام این‌كه اخیرا نیز در حوزه‌های SMS و Bluetooth مبحث توهین به مقدسات مطرح شده است یادآور شد : دیدن هر فیلم مخرب متناسب با سن افراد تاثیرگذار است . این مقوله خاص ایران و دین مبین اسلام هم نیست و در اروپا و اغلب كشورهای جهان مصادیق و محتوای مربوط به سنین زیر و بالای 18 سال تفكیك شده است در این كشورها به دلیل رعایت حقوق و شخصیت، افراد در جامعه حتی والدین حق سلب حقوق فرزندانشان چه در ارایه امكانات و چه در خودداری از آن را ندارند.

مخابرات نمی‌تواند كنترلی نسبت به بلوتوث داشته باشد

دستگاه‌های فنی و امنیتی درباره كنترل و سالم سازی پدیده بلوتوث تدبیر كنند

وی خاطر نشان كرد به دلیل استفاده و به كارگیری Bluetooth در فاصله‌های محدود، سیستم عمومی مخابرات نمی‌تواند كنترلی نسبت به آن داشته باشد، مگر این كه با استفاده از امكاناتی قابلیت Bluetooth حداقل در مراكز عمومی محدود شود و بجاست كه دستگاه‌های فنی و امنیتی در خصوص كنترل و سالم سازی این پدیده اجتماعی تدابیری بیاندیشند.

پرونده‌هایی در رابطه با جرایم صورت گرفته از طریق SMS مطرح است

وی با اشاره به SMS و MMS از دیگر قابلیت‌های تلفن همراه و این‌كه پرونده‌هایی در رابطه با جرایم صورت گرفته از طریق SMS در دستگاه قضایی مطرح است از توضیح چگونگی تخلف، خودداری و دلیل آن را ویژگی‌های خاص اینگونه پرونده‌ها عنوان كرد.

بااعمال فیلترینگ اینترنت ، ارسالSMSهای غیراخلاقی وتوهین به مقدسات درحال افزایش است

مسوول دفتر اینترنت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، با بیان این‌كه با اعمال فیلترینگ اینترنت ، ارسال SMSهای غیر اخلاقی و توهین به مقدسات در حال افزایش است، گفت: جلساتی پیرامون این مساله با وزارت ارتباطات داشته‌ایم، آمار دقیقی از این SMSها در دست نیست ولی مردم خود می‌توانند در این مورد قضاوت كنند و هر فرد می‌تواند تعدادSMS های دریافتی مفید، خنثی و هرزه را بررسی آماری كند.

كنترل SMS لازم است

وی با تاكید بر لزوم كنترل SMS در كشور اظهار داشت: اكنون مباحث كنترلی در موردSMS احساس می‌شود و وزارت ارتباطات باید آماری در این مورد تهیه كند و در صورت نیاز جهت مجوزهای لازم از سوی قوه‌ی قضاییه و دادستان محترم تهران به عنوان مدعی‌العموم مشكلی وجود ندارد و در این مورد همكاری‌های لازم را داشته و دارند.

در كنار هر قابلیتی، تدابیر كنترلی صورت نمی‌گیرد تا امكان سوءاستفاده كاهش یابد

وی در رابطه با MMS نیز اظهار داشت: متاسفانه در كنار ایجاد هر قابلیتی، تدابیر كنترلی، نظارتی و امنیتی لازم صورت نمی‌گیرد تا امكان سوءاستفاده را كاهش و در نهایت سبب كاهش جرایم شود. در كنترل و نظارت نمی‌توان از لفظ صد در صد استفاده كرد اما می‌توان كنترل نسبی را ایجاد تا نیاز متوسط جامعه پوشش داده شود. متاسفانه در ایران قابلیت‌ های مختلف تلفن همراه ایجاد شده اما به ملاحظات كنترلی و امنیتی توجه نمی‌شود و وزارت ارتباطات و شركت ارتباطات سیار باید پیش از ارایه‌ی امكانات و قابلیت‌های جدید كه جنبه تجاری دارد به كنترل آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی توجه بیشتری داشته باشند.

 
طبقه بندی: دانستنی های حقوق،  مصاحبه، 
کلمات کلیدی : جرائم تلفن همراه، جرائم، تلفن همراه، تلفن، اینترنت، دادسرای تهران، دادسرا، تهران، infrared، Bluetooth، نرم‌افزار، ویروس‌های مخرب، ویروس‌، تروجان، تصویر، قاچاقچی، زنان خیابانی، زنان، بلوتوث، پاساژ، هتل‌، فیلم‌، كلیپ‌، طنز، مباحث غیراخلاقی، غیراخلاقی، SMS، توهین به مقدسات، توهین، مقدسات، اسلام، ایران، حقوق، مخابرات، سالم سازی، سیستم عمومی مخابرات، سیستم، MMS، دستگاه قضایی، تخلف، فیلترینگ، فیلتر، فیلترینگ اینترنت، SMSهای غیراخلاقی، وزارت ارتباطات، هرزه، مفید، خنثی، قوه‌ی قضاییه، دادستان، مدعی‌العموم، شركت ارتباطات سیار، تجاری، آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، آسیب‌، اجتماع، فرهنگ، قانون نامه، هسته علمی حقوق، پیام نور، نیشابور،
ارسال توسط ایمان کرمی
آخرین مطالب
درباره ماروزشمار تاریخ
آرشیو مطالب
اخبار ایران و جهان
معرفی سایت
معرفی دوستان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic